Newsletter PTBRiO nr 75


Życie wirtualnych dzikich. Netnografia Wikipedii największego projektu współtworzonego przez ludzi. D. Jemielniak.

Profesor Dariusz Jemielniak to Robert Lewandowski polskich nauk społecznych. Naukowiec, którego ciężka praca została doceniona nie tylko nad Wisłą, ale także w renomowanych ośrodkach akademickich, takich jak Harvard czy Berkley. To też znamienne, że umiejętnie łączy różne podejścia, w tym etnografię i zarządzanie, co nie jest w polskim świecie akademickim powszechne. Tytuł jego ostatniej książki: Życie wirtualne dzikich, wprost nawiązuje do dzieła Bronisława Malinowskiego, piszącego o życiu seksualnym trobriandzkich krajowców. Miejmy nadzieje, że książka Jemielniaka, będzie takim samym hitem wydawniczym. A ma na to olbrzymią szansę.

Jemielniak dokonuje etnograficznej dekonstrukcji miejsca, które wydaje się być doskonale znane wszystkim użytkownikom sieci - Wikipedii. Jednak książka ta niczym klasyczna monografia pokazuje świat relacji, zależności i struktury Wikipedii od środka. Badacz wychodzi poza obserwacje użytkownika i wciela się w twórcę oraz zarządcę tego olbrzymiego projektu. Daje to nam niepowtarzalną szansę przyjrzenia się Wikipedii z zupełnie odmiennej perspektywy.

To, co jest dla mnie osobiście interesujące, to obalanie stereotypów. W końcu to jest sens pracy naukowca: zadawanie pytań, podważanie prawd i wybijanie nas z utartych szlaków i kolein. Wikipedia opisywana przez Jemielniaka jawi się nie, jako sielski projekt ludzi, którzy podejmują zgodnie wysiłek i w przyjaznej atmosferze poświęcają się pracy. Ten projekt w książce to nieustająca wojna o władzę i ustalenie hierarchii. Raz jeszcze okazuje się wbrew przyjętej politycznej poprawności, że konflikt ma kulturotwórczą rolę, a zarządzanie tym konfliktem powoduje przyrost wiedzy wysokiej jakości.

"Życie wirtualnych dzikich. Netgrafia Wikipedii największego projektu współtworzonego przez ludzi", to lektura obowiązkowa nie tylko dla tych, którzy zajmują się badaniem internetu. To książka, która staje się intelektualnym niezbędnikiem wszystkich aspirujących do tego, aby rozumieć współczesne procesy społeczne. Robert Zydel, Saatchi & Saatchi

Robert Zydel
Saatchi & Saatchi




Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi recenzjami