Newsletter PTBRiO nr 75

Czas na zmianę

Jak co roku, zima zaskoczyła drogowców. Jak co roku, wraz z pierwszym mrozem przestały obowiązywać rozkłady jazdy kolei. Jak co roku, padający śnieg sprawia, że czas potrzebny na powrót z pracy wydłuża się dwukrotnie. Jak co roku, "przejście przez zero" zwiększa liczbę L4.  Zdać by się mogło, że zima spada na nas niespodziewanie niczym przesyłka dostarczona dronem. I choć wszyscy wiemy, że taki mamy klimat, to, jak co roku, dostosowanie sposobu funkcjonowania zajmuje nam zbyt wiele czasu.

Umiejętność szybkiego adaptowania zmian stała się najważniejszą cechą potrzebną dla odniesienia sukcesu i najbardziej poszukiwaną przez pracodawców. I chyba nic w tym dziwnego, gdy spojrzymy, jak szybko dziś wszystko się dzieje - cykl życia produktu potrafi skrócić się z lat do miesięcy, reklamy telewizyjne dobrze byłoby zmieniać nie więcej niż co trzy tygodnie, tworząc treści do mediów społecznościowych często mamy najwyżej niż kilka godzin by ogarnąć, co się dzieje, opracować swoją odpowiedź i puścić ją w świat. Na nic nie zda nam się posiadana wiedza i umiejętności, jeśli nie będziemy w stanie zmieniać się tak szybko, jak świat wokoło.

Konieczność nieustannego nadążania, ciągłego dostosowywania się do zmian, wydaje się trudna i niewdzięczna, podobnie jak nękające nas FOMO. Niestety, mam złą wiadomość. Ciągła adaptacja jest rozwiązaniem łatwiejszym. Konieczna by przetrwać, ale często niewystarczająca by wygrać. Na dłuższą metę nie w tym, bowiem rzecz, by nadążać za zmianami, ale by je kreować.

Bądźmy sprytniejsi. Już dziś wiadomo, że wkrótce przyjdzie wiosna. Może za miesiąc, może za dwa, ale z pewnością przed drugą połową maja. A wtedy, jak co roku, spotkamy się na Letnim Seminarium Badawczym by posłuchać i podyskutować o tematach, na które często nie mamy czasu, a bez których nie sposób się obejść. Zatrzymamy się na chwilę, pozwolimy sielskim okolicom Badowa ukoić nasze nerwy i - wsparci przez naukowców i praktyków - zaczniemy drążyć temat zmian. Skąd zmiany się biorą i jakie warunki muszą być spełnione by zaszły? Co sprawia, że jedne pomysły się przyjmują, a inne nie? Jak nasze ciała i umysły radzą sobie z koniecznością adaptacji? Jak powinniśmy sobie radzić z tym, że z wiekiem nasza zdolność adaptacji maleje? Jak odnosi się sukces w branżach, dla których ciągła zmiana jest istotą rzeczy? Słowem - wszystko, co powinniśmy wiedzieć o zmianie, ale nie zdążamy zapytać. Warto? Warto. I da się zaplanować z wyprzedzeniem ;-)

Tomek Jędrkiewicz