Newsletter PTBRiO nr 75

"Netnografia - badania etnograficzne on-line", Robert V. Kozinets.

O autorze
Robert V. Kozinets profesor marketingu związany z Schulich School of Business na Uniwersytecie York zwlekał z wydaniem podręcznika badań etnograficznych on-line od 1996 roku, kiedy to podczas konferencji w Tuscon zaprezentował netnografię szerszej publiczności. Przez kilkanaście lat, które upłynęło od tamtego wydarzenia, profesor realizował rozmaite projekty z zakresu badań etnograficznych on-line i gromadził przykłady wypełniające prezentowany podręcznik, będąc egzemplifikacjami poczynionych obserwacji i postawioych tez.

O charakterze tekstu i odbiorcach
Prezentowany materiał ma charakter popularnonaukowego poradnika prowadzenia internetowych badań społeczności, kultur i wszelkich form zachowań w przestrzeni wirtualnej.

"Netnografia" jest skierowana do początkujących badaczy i studentów wszelkich kierunków nauk społecznych od antropologii aż po medioznawstwo oraz do wszystkich pasjonujących się rozwijającym się światem Internetu i wierzących, że świat Realny i świat Internetu są dwiema nogami, na których stoi człowiek XXI wieku.

O zakresie tematycznym
Poza omówieniem wielkiej różnorodności kulturowych doświadczeń on-line, autor prezentuje fakty historyczne, wizje przyszłości, definicje i teorie dotyczące etnografii on-line oraz uzasadnia konieczność istnienia odrębnego podejścia etnograficznego, jakim jest netnografia. W podręczniku zamieszczono również słownik terminów z obszaru badań nad społecznościami on-line, internetowy formularz świadomej zgody na udział w badaniu oraz tekst piosenki poświęconej prowadzeniu badań etnograficznych.

O celu
Prezentowana pozycja ma uporządkować wiedzę z omawianego obszaru i dostarczyć odbiorcy teoretycznych i metodologicznych wskazówek, które umożliwią realizację każdego projektu etnograficznego poświeconego analizie forów, czatów, grup dyskusyjnych, blogów oraz rozmaitych społeczności (od wymieniających się materiałami audiowizualnymi, przez bywalców sieci społecznościowych, aż po sieci graczy). "Netnografia" to pierwsza publikacja w formie podręcznika, który w kompleksowy i usystematyzowany sposób podchodzi do tematu badań etnograficznych on-line. To poradnik, który bierze czytelnika za rękę i krok po kroku przeprowadza przez wszelkie zaułki badań etnograficznych on-line.

O języku, układzie treści i szacie graficznej
"Netnografia" napisana jest przystępnym i zrozumiałym językiem. Widać staranie autora, aby była materiałem prostym w odbiorze. Pojawiające się skróty literowe lub słowa, zwroty, które mogłyby stanowić dla czytelnika trudność, są wytłumaczone w słowniku. Struktura podręcznika jest przemyślana i uporządkowana. Rozbudowany i szczegółowy spis treści oraz powtarzający się układ rozdziałów (streszczenie, słowa klucze, treść właściwa w postaci podrozdziałów, podsumowanie, dalsze lektury) wpływają na łatwość w nawigacji i konsumpcji treści.

O wadach i zaletach
Podręcznik ogarnia szerokie spectrum tematów z obszaru etnograficznych badań on-line i jest świetnym wprowadzeniem do tego świata, podaje liczne i konkretne przykłady, stawia wiele pytań i udziela na nie odpowiedzi, ma bogatą bibliografię, jest przejrzysty i łatwy w nawigacji. Jednak dla osób z doświadczeniem w badaniach część treści zawartych w publikacji będzie dobrym przypomnieniem i zebraniem znanej już wiedzy, ale nie odkryciem nowych treści.

Krzysztof Kamil Jurków
Grupa IQS,
członek PTBRiO

Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi recenzjami