Grywalizacja miłości.
Co transformuje nam Tinder?

Wasilewski Jacek

Dr hab. Jacek Wasilewski

badacz
w Narrative Impact
zajmuje się semiotyką kultury, perswazyjnością przekazu oraz analizą narracyjną w mediach. Wydał kilka książek dotyczących perswazji publicznej, narracji oraz tekstów użytkowych.
kostrzewa agata

Agata Kostrzewa

doktorantka
na Uniwersytecie Warszawskim
doktorantka na Wydziale Dziennikarstwa UW, gdzie prowadzi zajęcia z retoryki i erystyki. Zajmuje się narracjami oraz dyskursem medialnym dotyczącym polityki społecznej. Pracuje także jako konsultant w zakresie analizy semiotycznej i narracyjnej przy komunikacji brandów.
 

Myśl przewodnia:

Wystąpienie pokazuje przegląd najważniejszych ustaleń naukowych z ostatnich dwóch lat dotyczących Tindera – jego skuteczności, wpływu na kulturę z jej przepisanymi rytuałami interakcji między płciami, wpływu preferencji w nawiązywaniu więzi i gry konwersacyjnej.

Korzyści:

Codzienna praktyka badaczy często dotyczy zjawiska czy fenomenu w jednym czasie, ograniczonym do aktualnych zadań zleceniodawcy. Ustalenia badaczy z całego świata dotyczące funkcjonowania Tindera pozwolą uzyskać szerszą perspektywę na to, co właściwie się zmieniło wraz z aplikacjami tego typu, a może pozwolą – obalając pewne stereotypy – zainspirować badaczy do zmiany badań etnograficznych sieci w kontekście uzyskanych wyników. Wnioski w praktyce analitycznej i biznesowej przyniosą nowe punkty do rozważenia w etnografii sieci.

Nowe i oryginalne treści wystąpienia:

W wystąpieniu o praktyce użytkowania aplikacji, która może dotyczyć pośrednio lub bezpośrednio części samych badaczy, odpowiemy na pytania w trzech obszarach:

  1. Wpływ aplikacji: Czy socialmediowe narzędzia zmieniają/narzucają nam sensy działań w rzeczywistości? Jak aplikacja wpływa na nasz umysł?
  2. Zmiana wzoru kultury: Jak współcześnie zmienia się wzór randkowania – różnice między romantyczną kolacją, „dating agencies” a Tinderem? Jakie są sposoby autoprezentacji i jej motywy na Tinderze? Jak użytkownicy rozpoznają zwodnicze autoprezentacje? Czy Tinder sprzyja szczerości?
  3. Efekty praktyczne: Czy użytkowanie Tindera zwiększa efektywność w sferze seksu? Jak uzyskać więcej przesunięć w prawo? Czy Tinder sprzyja emancypacji kobiet w Indiach? Tinder jako narzędzie metodologiczne na granicy Izraelsko-Palestyńskiej.

Opis badania:

Wystąpienie jest oparte o wybór publikowanych badań naukowych dotyczących aplikacji randkowych. Najczęściej są to a) badania ilościowe związane z behawiorem badanych,b) badania ankietowe i c) badania psychologiczne za pomocą skalibrowanych kwestionariuszy.

Dodatkowe informacje:

Wybór i selekcja badań dotyczy pokazania nieoczywistych na pierwszy rzut oka efektów społecznych wśród użytkowników. Ponadto wydaje się, że Tinder bywa używany w różny sposób w różnych kulturach - np. w kwestiach emancypacji kobiet w Indiach.
powrót do programu