Ważne: strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej.

 

Świat nauki w ostatnich latach coraz chętniej i odważniej działa i rozwija się również na rynku komercyjnym. Inauguracja Centrum Analiz Medialnych (CAM) w Laboratorium Badań Medioznawczych UW (LBM UW) na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego doskonale wpisuje się w ten trend.

 

Swoją obecnością, 19 października, uroczystość otwarcia zaszczycili przedstawiciele rządowi (m.in. Jarosław Pinkas sekretarz stanu w Kancelarii Premiera), uniwersyteccy (Prorektor ds. rozwoju nauki UW – Dr hab. Maciej Duszczyk, dziekan Wydziału Dziennikarstwa – prof. dr hab. Janusz Adamowski), członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, środowisk naukowych i wydawniczych oraz osoby zawodowo związane z mediami i działalnością badawczą.

Otwarcie CAM

 

Rozwój centrum był możliwy dzięki realizacji grantu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Pozyskane fundusze umożliwiły wyposażenie placówki w innowacyjny (najnowocześniejszy w Europie Środkowo-Wschodniej) sprzęt służący zaawansowanym badaniom biometrycznym i behawioralnym człowieka. Działania placówki zorientowane są na badanie mediów. CAM ma plany na dalszy rozwój w tym m.in. zakup nowych urządzeń do badań oraz stworzenie Centrum Badań Telewizyjnych i Radiowych. Już dziś CAM skupia się na monitorowaniu mediów zapisując w czasie rzeczywistym 9 kanałów telewizyjnych i 6 stacji radiowych, tworząc archiwum do analiz treści rtv z 6 miesięcznym okresem rejestracji danych.

Podczas uroczystej inauguracji zaproszeni goście mogli zapoznać się z działaniami i zapleczem technicznym jednostki. W CAM możliwe jest szerokie monitorowanie reakcji fizjologicznych organizmu człowieka, zapis reakcji na oglądane i słyszane teksty. Dostępne są stanowiska do:

  • badań ruchu mięśni twarzy: facetracking (Affectiva),
  • badań okulograficznych ruchu gałek ocznych: eyetracking,
  • monitorowania reakcji, potliwości skóry: Galvic Skin Response (Shimmer3 GSR+ UnitGRS+),
  • pomiaru aktywności mięśni sercowych i innych mięśni w organizmie: ECG – elektrokardiogram i EMG (Shimmer3 ECG and EMG Unit).

Ponadto CAM posiada system iMotions, wykorzystywany na najlepszych uczelniach świata. Pozwala on na zintegrowanie zebranych danych na jednej osi czasu i ich analizę. Jednostka wyposażona jest także w wewnętrzy system zasilania, umożliwiający kontynuowanie prac badawczych w razie awarii prądu.

W centrum znajdziemy również Arenę VR do badań wirtualnej rzeczywistości, wyposażoną w Oculuc Rift VR Headset, HTC Vive, Sony PlayStation VR, salę grywalizacyjną z konsolami PlayStation 4 PRO 1 TB i XBOX One S 2TB Limited Edition, oprogramowanie do monitoringu przestrzeni internetowej (web crawling), studio CATI i nieco niestandardową salę fokusową.

CAM Virtual

Jednak CAM UW i LBM UW to nie tylko nowoczesny sprzęt, ale również, a może przede wszystkim, interdyscyplinarny zespół specjalistów, w skład którego wchodzą: medioznawcy, językoznawcy, psycholodzy, socjolodzy, ludolodzy, informatolodzy, politolodzy i statystycy. Nad pracami zespołu i działaniami jednostki czuwają dr hab. Tomasz Gackowski i dr Karolina Brylska.

Wydaje się że CAM, już lada dzień stanie się ważnym punktem na polskiej mapie badań mediów, silnie wspierając naukowe i komercyjne działania badawcze.

warzybok

Agnieszka Warzybok

ABM, PTBRiO

 nl