#kontrowersja, #szokowanie, #przełamywanie granic, #seks/przemoc/narkotyki, #bez tabu, #marketing szoku, #granice akceptacji, #dobry smak, szanse i ryzyka kontrowersji w marketingu

PATOMARKETING. O szansach i ryzykach użycia kontrowersji w marketingu.

SESJA  WYZWANIA MARKETINGU,
CZWARTEK 24.X, godz. 12.40, sale D+E+F

Najważniejsza myśl prezentacji

W dobie nieustannej walki o wyróżnienie się w oczach konsumentów, marki stosują szereg narzędzi, których celem jest zdobycie ich uwagi i szacunku. Niektóre z nich uciekają się do narzędzi takich jak szokowanie, czy przynajmniej wywołanie kontrowersji. Większość marek jednak obawia się tego i woli stosować bezpieczne (i często nudne) strategie pozycjonowania. Stawiamy tezę, że nie ma co bać się kontrowersji i szokowania, trzeba tylko wiedzieć jak robić to skutecznie.

Opis

W wystąpieniu wyjdziemy od pokazania co na przestrzeni różnych epok było uznawane za "kontrowersje" a jak rozumiane jest to pojęcie dziś. W kolejnym kroku pokażemy, jakie jest psychologiczne podłoże odczuwania kontrowersji, szoku, oburzenia czy odrazy. Następnie przejdziemy do przedstawienia kejsów użycia kontrowersji w marketingu, zarówno tych, które dziś uważamy za udane jak i takich, które nie przyniosły marce korzyści, lub wręcz przyniosły stratę. Żeby zrozumieć przyczyny sukcesów i porażek użycia kontrowersji czy szokowania w reklamie odwołamy się do wyników naszych badań nad postawami i odczuciami konsumentów. Pokażemy na jakie pytania przynosi odpowiedź nasza "segmentacja konsumentów wg otwartości na szok". Na koniec pokażemy pulę rekomendacji dla marek, jak skutecznie szokować konsumentów.

W jaki sposób prezentacja odnosi się do kwestii skutecznego i odpowiedzialnego wspierania decyzji wiedzą o rynku i człowieku?

W oparciu o wiedzę z wystąpienie można będzie podejmować odpowiedzialne i skuteczne decyzje o użyciu w strategii marki wątków, które mogą być odbierane jako kontrowersyjne czy szokujące. Chcemy przyczynić się do uporządkowania tematu i doprowadzenia do sytuacji, w której zastosowanie narzędzi "marketingu szoku" będzie jednocześnie skuteczne jak i mieszczące się w przestrzeni tolerowanego dyskursu publicznego.

Źródła, materiały, dane:

  • Literatura przedmiotu
  • Badania własne (netnografia, sondaż ilościowy, wywiady eksperckie)
  • Case study

Marta
ROSOŁOWSKA

Senior Project Manager
smartscope

Socjolożka, liderka badań ilościowych w smartscope. Ma doświadczenia zarówno w badaniach ilościowych, jak i jakościowych (badania wizerunku marki, segmentacyjne, testy produktów, badania jakości obsługi klienta).

Tomasz
DULINICZ

współwłaściciel
smartscope

Współwłaściciel agencji badań marketingowych smartscope. Badacz i konsultant marketingowy z 20-letnim doświadczeniem.