logo

Łączenie cyfrowych i klasycznych wskaźników marketingowych – pułapki i wyzwania.


tuznik iwonaIwona Tuźnik, Research and Development Specialist, Brand Fibres by VML

Badaczka rynku z ponad pięcioletnim doświadczeniem zdobytym w firmach Grupa IQS oraz Brand Fibres by VML Poland. Posiada gruntowne doświadczenie zarówno w klasycznych, jak i cyfrowych technikach badawczych. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie na Wydziale Filozofii i Socjologii, obroniła pracę magisterską z zakresu filozoficznych podstaw metodologii badań. Studiowała też psychologię, specjalizując się w statystyce i metodologii badań społecznych oraz Strategię Reklamy i Public Relations. Aktualnie odpowiedzialna za projektowanie nowych narzędzi badawczych, na co dzień współpracuje z działem software developmentu w ramach rozwijania autorskiej platformy Brand Fibres.


Myśl przewodnia wystąpienia.

W ostatnich latach obserwujemy stały wzrost popularności badań online. Toczy się dyskusja dotycząca ich roli i miejsca w rynku badań. Czy powinny pełnić one funkcję uzupełniającą klasyczne badania czy też mogą je częściowo zastępować albo nawet całkowicie wyprzeć? Aby odpowiedzieć sobie na te pytania, kluczowe jest zrozumienie sztuki budowania i interpretacji wskaźników cyfrowych. Analizując kontent w formie tekstowej, fotograficznej i wideo tworzony przez konsumentów w świecie online wyłoniliśmy wskaźniki dopełniające klasyczną analizę kondycji marki: jej statusu, rozpoznawalności i pozycjonowania. Zbudowaliśmy cyfrowe wskaźniki kondycji marki i wypracowaliśmy metodę synergicznego łączenia ich ze wskaźnikami klasycznymi.

Sposób w jaki wnioski z wystąpienia znajdą zastosowanie w codziennej praktyce badawczej i/lub marketingowej

Podzielimy się unikalnymi doświadczeniami i wiedzą zgromadzoną podczas pracy nad tworzeniem cyfrowych wskaźników marketingowych, mających za zadanie dopełnić i wzbogacić klasyczne wskaźniki kondycji marki, stosowane w klasycznym deklaratywnym badaniu o ugruntowanej w świecie badawczym metodologii. Opowiemy o dialektycznym zderzeniu badań offline i online. Przekażemy wskazówki i rekomendacje mówiące jak unikać błędów i nadinterpretacji podczas tworzenia wskaźników łączących te dwie metody.

Nowe i oryginalne treści wystąpienia.

Które metryki cyfrowe są relewantne i interesujące? Ile danych można wyciągnąć z online’owych treści? Dwa równoległe podejścia do wskaźników cyfrowych – ekspresowe analizy automatyczne vs. pogłębione analizy wspierane przez analityków, czyli bieżące monitorowanie szerokiego środowiska marek vs. głębokie rozumienie marki i poszukiwanie insightów. Wyzwania technologiczne związane z ogromną ilością danych online możliwych do gromadzenia.

Opis badania, na którym bazuje wystąpienie

Prace badawcze prowadzone w międzynarodowym zespole zrzeszającym badaczy z USA, Polski, UK i Ameryki Łacińskiej mające na celu stworzenie cyfrowych wskaźników porównywalnych z klasycznymi wskaźnikami marketingowymi. Prace skupiały się na próbach synergicznego połączenia klasycznego deklaratywnego badania ankietowego Brand Asset Valuator, które od 25 lat monitoruje kondycję marek na rynku, z nowatorskimi metrykami cyfrowymi.

Dodatkowe informacje

Badanie jest krytyczną analizą efektów międzynarodowego projektu mającego na celu połączenie metryk klasycznego deklaratywnego badania Brand Asset Valuator z metrykami cyfrowymi.