Untitled Document

Janusz Durlik nowym prezesem OFBOR

Walne Zgromadzenie Organizacji Firm Badania Opinii i Rynku (OFBOR) wybrało w dniu 26 lutego 2009 r. Janusza Durlika (CBOS) na stanowisko prezesa zarządu. Kadencja dotychczasowego prezesa Łukasza Mazurkiewicza (ARC Rynek i Opinia) dobiegła końca bez możliwości ponownej elekcji. Do zarządu OFBOR dołączyła także Dorota Wojciechowska (PBS DGA).

Janusz Durlik od 1996 roku pełni funkcję wicedyrektora Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS). W latach 2003 – 2007 był członkiem zarządu OFBOR, odpowiedzialnym m.in. za powstanie elektronicznej platformy automatyzującej wymianę informację o respondentach (e-PKJPA).

„Z radością przyjąłem wybór na stanowisko prezesa zarządu OFBOR. Branża badawcza jest w dobrej kondycji, co potwierdzają wyniki właśnie opublikowanego audytu przychodów. Niezależnie od tego widzimy szereg wyzwań, którym musimy stawić czoła. Z pewnością będziemy kontynuowali wysiłki na rzecz promocji badań jako głównego i najważniejszego źródła wiedzy o zachowaniach konsumenckich i społecznych. Planujemy w tym celu m.in. zacieśnienie współpracy z Polskim Towarzystwem Badaczy Rynku i Opinii (PTBRiO) - bratnią organizacją badawczą, z którą już realizujemy wspólne projekty” mówi Janusz Durlik, prezes OFBOR.

Podczas Walnego Zgromadzenia OFBOR przedstawiono wyniki audytu obrotów branży badawczej w roku 2008. Dwadzieścia pięć zaudytowanych instytutów zanotowało 6% wzrost sprzedaży w stosunku do roku poprzedniego. Według szacunków ich obrót stanowi ok. 83% całości wydatków przeznaczanych w Polsce na badania opinii i rynku. Wartość całego rynku badawczego w 2008 r. wyniosła 637 mln zł. Ze względu na wymogi rachunkowości międzynarodowej pełne wyniki audytu, uwzględniające obroty poszczególnych firm, zostaną opublikowane na początku kwietnia.

"Od 2003 r. przyrosty obrotów przybierały wartości kilkunastoprocentowe, co wskazuje, że po okresie badawczego boomu branża wchodzi w fazę stabilnego rozwoju. Pomimo nienajlepszych prognoz dla całej gospodarki jesteśmy zdania, że branża badawcza utrzyma kilkuprocentowe tempo wzrostu.” – dodaje Durlik.

Walne Zgromadzenie OFBOR wyznaczyło także kierunki dalszego rozwoju Programu Kontroli Jakości Pracy Ankieterów (PKJPA), który już w następnej edycji zostanie oparty o zasady tzw. „podejścia procesowego”. Program jest zaawansowaną samoregulacją środowiska badawczego, która powstała w celu zapewnienia najwyższego poziomu realizacji badań. Przedstawiciele OFBOR zapowiedzieli także kontynuację działań na rzecz profesjonalizacji zawodu ankietera oraz promocję profesji badacza w środowiskach studenckich.

Organizacja Firm Badania Opinii i Rynku (OFBOR) jest jedynym w Polsce stowarzyszeniem skupiającym wyłącznie instytuty badawcze, powołanym w celu kontroli przestrzegania norm etycznych oraz metodologicznych w badaniach opinii i rynku, a także działającym na rzecz publicznego zaufania do badań. Do OFBOR należą 22 wiodące instytuty badawcze.

Polskie Towarzystwo Badaczy Rynku i Opinii, ul. Szarotki 11, 02-609 Warszawa tel. 022 648 44 92; tel./fax 022 649 97 75
e-mail: sekretariat@ptbrio.pl; www.ptbrio.pl