Untitled Document

Polska a Europa. Kontynuacje i zmiany - konferencja Instytutu Filozofii i Socjologii PAN

Konferencja organizowana jest w związku z zakończeniem 4 rundy badania Europejski Sondaż Społeczny, poświęcona będzie upowszechnieniu wyników uzyskanych w projekcie. Celem projektu jest monitorowanie zmian zachodzących w Europie: postawa wobec kluczowych problemów, zmian w systemach wartości i zachowań. Inicjatorem projektu była European Science Foundation. Badanie jest realizowane w cyklach dwuletnich. W każdej edycji bierze udział ponad 20 krajów. W roku 2005 projekt otrzymał nagrodę Kartezjusza, która jest najbardziej prestiżowym wyróżnieniem w dziedzinie nauki, przyznawanym przez Komisję Europejską.

Tegoroczna konferencja będzie się składać z dwóch części. W części pierwszej, poświęconej analizom substantywnym, referaty wygłoszą prof. Henryk Domański (IFiS PAN), prof. Andrzej Rychard (IFiS PAN) oraz prof. Kazimierz M. Słomczyński (Ohio State University/IFiS PAN). Część druga poświęcona będzie zagadnieniom dotyczącym niedostępności jednostek w badaniach surveyowych (tzw. non-response). Referaty wygłoszą prof. Jaak Billiet (Katholieke Universiteit Leuven), dr Achim Koch i dr Michael Blohm (GESIS – Leibniz Institute for the Social Sciences, Mannheim), prof. Jozef Vyrost (Slovenska Akademia Vied) oraz doc. Paweł Sztabiński (IFiS PAN/UW).

Podczas konferencji przedstawiony zostanie także referat pokazujący wykorzystanie danych i innych materiałów z ESS w badaniach rynkowych (Stanisław Mirowski MillwardBrown SMG/KRC). Zaprezentowane będzie również specjalne oprogramowanie, pozwalające na zapoznanie się z wynikami badania ESS. „Przeglądarka” ta (w języku polskim) umożliwia sporządzanie frekwencji odpowiedzi na poszczególne pytania oraz tworzenie tabel krzyżowych. Została ona przygotowana z myślą o osobach, które chcą korzystać z danych ESS, lecz nie maja dostępu do oprogramowania SPSS ani SAS. Korzystanie z przeglądarki będzie nieodpłatne.

Konferencja odbędzie się 13 stycznia 2010 roku w Pałacu Staszica, sala 103 (im. S. Staszica) w Warszawie, ul. Nowy Świat 72

Polskie Towarzystwo Badaczy Rynku i Opinii, ul. Szarotki 11, 02-609 Warszawa
tel. 22 648 44 92; tel./fax 22 649 97 75, e-mail: sekretariat@ptbrio.pl; www.ptbrio.pl